Administration and Staff

Joey Huber

Joey Huber

CEO, Principal

Adam Duke

Adam Duke

Facilities Manager

Karri Schreppel

Karri Schreppel

Student Services Coordinator

Chealsa Miller

Chealsa Miller

School Health Assistant

Erin Orben

Erin Orben

Executive Assistant

Kiely Ostfeld

Kiely Ostfeld

Instructional Assistant Principal

Dennis Nappi

Dennis Nappi

Assistant Dean, Safety and Security Coordinator

Nancy Spadt

Nancy Spadt

Business Office Clerk

Casey West

Casey West

MTSS and Assessment Coordinator

Jay Locke

Jay Locke

Director of Plant Operations

Kate Elias

Kate Elias

Assistant Dean

Kim McFarland

Kim McFarland

Administrative Coordinator

Perri Lipsky

Perri Lipsky

Special Education Administrative Assistant

green yellow red orange.jpg

Class and Specialist Teachers

Michelle Smith

Michelle Smith

Dandelion Kindergarten Teacher

Nikki Hoppel

Nikki Hoppel

Clover Kindergarten Assistant

Christina Smith

Christina Smith

First Grade Class Teacher

Lauren Martin

Lauren Martin

Second Grade Class Teacher

Tara Grather

Tara Grather

Fourth Grade Class Teacher

Casey Faurl

Casey Faurl

Fifth Grade Class Teacher

Wendy Gornicz

Wendy Gornicz

Seventh Grade Class Teacher

Jeremy Hess

Jeremy Hess

Eighth Grade Class Teacher

Chris Lodati

Chris Lodati

Physical Education Teacher

Jordan Weagly

Jordan Weagly

Gardening Teacher

Irene Blough

Irene Blough

French Teacher

Norman Stull

Norman Stull

Band Teacher

Jill Jenkins

Jill Jenkins

School Counselor

Rita Bittner

Rita Bittner

Substitute Teacher

Kara Tervo

Kara Tervo

Clover Kindergarten Teacher

Christy Bishop

Christy Bishop

Kindergarten Assistant

JoAnna Monroe

JoAnna Monroe

First Grade Class Assistant

April Huff

April Huff

Third Grade Class Teacher

Alyssa Falco

Alyssa Falco

Fourth Grade Class Teacher

Nicole Fix

Nicole Fix

Sixth Grade Class Teacher

Greg Kapner

Greg Kapner

Seventh Grade Class Teacher

Melissa Brito

Melissa Brito

Middle School STEM Teacher

Zach Sarmir

Zach Sarmir

Woodworking Teacher

Krista Spradlin

Krista Spradlin

German Teacher

Rebecca Walker

Rebecca Walker

Fiber Arts Assistant

Jeanette Sommons

Jeanette Sommons

Music Teacher

Amy Chalifoux

Amy Chalifoux

Art Therapist

Peter Walker

Peter Walker

Substitute Teacher

Rebekah Schaeffer

Rebekah Schaeffer

Dandelion Kindergarten Assistant

Dawn Campbell

Dawn Campbell

First Grade Class Teacher

Amber Moralis

Amber Moralis

Second Grade Class Teacher

Pam Lagler

Pam Lagler

Third Grade Class Teacher

Claire Bakovsky

Claire Bakovsky

Fifth Grade Class Teacher

Mike Antonovich

Mike Antonovich

Sixth Grade Class Teacher

Sarah Evans-Price

Sarah Evans-Price

Eighth Grade Class Teacher

Seval Kanik

Seval Kanik

Strings Teacher

Mia Walton

Mia Walton

Fine Arts Teacher

Allison LeCoultre

Allison LeCoultre

Spanish Teacher

Scott Mitsching

Scott Mitsching

Fiber Arts Teacher

Edit Locke

Edit Locke

Game and Movement

Michelle Schock

Michele Schock

Substitute Teacher

Amy Chassard

Amy Chassard

Substitute Teacher

Student Support Services

Read More
Allison Sternat

Allison Sternat

Special Education Teacher

Nikki Davies

Nikki Davies

Paraprofessional

Amanda Millhouse

Amanda Millhouse

Paraprofessional

Caroline Rocchino

Caroline Rocchino

Paraprofessional

Lorraine Lidon

Lorraine Lidon

Intervention Teacher

Kaitlyn Pearson

Kaitlyn Pearson

Special Education Teacher

Mindy Berky

Mindy Berky

Special Education Teacher

Annette Perez

Annette Perez

Paraprofessional

Cynthia Hafner

Cynthia Hafner

Paraprofessional

Ariel Sly

Ariel Sly

Intervention Teacher

Mara Ruzicka-Butz

Mara Ruzicka-Butz

Special Education Teacher

Annika Twombly

Annika Twombly

Paraprofessional

Lauren Myers

Lauren Myers

Paraprofessional

Charlotte Moyer

Charlotte Moyer

Paraprofessional

MaryAnn Columbus

MaryAnn Columbus

Intervention Teacher